Nowy Projekt Zespołu: Metafizyczność obrazu. Obfitość przenikania, czyli o synestetycznej wartości dzieła

W dniach 2-3 maja 2025 roku w Sanktuarium Świętego Oblicza w Manoppello odbędzie się wyjątkowa konferencja naukowa zatytułowana „Metafizyczność obrazu. Obfitość przenikania, czyli o synestetycznej wartości dzieła / Metafisicità dell’immagine. L’abbondanza della pervasione nell’esame del valore sinestetico dell’opera”, organizowana przez Zespół Badawczy Sztuka i Metafizyka Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz zgromadzenie Braci Mniejszych Kapucynów w Manoppello. Wydarzenie to będzie miało formułę stacjonarną. Będzie mu towarzyszyć wystawa artystów-wykładowców i studentów krakowskiej uczelni pod tytułem „Twarzą w Twarz / Faccia a Faccia”.
Pierwszego dnia konferencji, 2 maja, wystąpienia prelegentów i dyskusja będą dotyczyły historycznych i współczesnych kontekstów Volto Santo, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu, jaki wywiera wielowiekowe dziedzictwo kulturowe i religijne tego obrazu na ikonografię chrześcijaństwa oraz roli, którą ma do odegrania we współczesnym świecie. Ponadto przypomniana zostanie osoba ojca profesora Heinricha Pfeiffera oraz jego wkład w badania nad Welonem z Manoppello w latach 90. XX wieku.
Drugiego dnia konferencji, 3 maja, odbędzie się panel poświęcony współczesnej sztuce religijnej i jej kontekstom. Tematyka wystąpień obejmie próby zastosowania naukowych narzędzi interpretacji z zakresu filozofii, teologii i historii sztuki do Wizerunku z Manoppello oraz innych relikwii „nie ręką ludzką uczynionych”. Swoimi rozważaniami na temat wpływu Biblii i hagiografii na ich proces twórczy podzielą się również artyści, uczestnicy wystawy „Twarzą w Twarz / Faccia a Faccia”. Będzie to zatem nie tylko przestrzeń do wymiany wiedzy, ale także refleksji nad rolą artysty i Kościoła wobec wyzwań współczesności.
Konferencja „ Metafizyczność obrazu. Obfitość przenikania, czyli o synestetycznej wartości dzieła / Metafisicità dell’immagine. L’abbondanza della pervasione nell’esame del valore sinestetico dell’opera” ma stanowić nie tylko okazję do naukowej refleksji, ale także do poznania różnorodnych postaw i sposobów wypowiedzi, jakie reprezentowane są w środowisku artystów działających w naszym Zespole Badawczym Sztuka i Metafizyka. W trakcie konferencji zostanie zaprezentowana wystawa artystów-pedagogów i studentów pt. „Twarzą w Twarz / Faccia a Faccia”. Ma ona w możliwie najdelikatniejszy sposób wejść w przestrzeń Sanktuarium, ale też stanowić wyjątkowe forum dialogu interdyscyplinarnego. „Chcielibyśmy, by nasze prace stanowiły wotum, coś, co tu pozostawimy, by wyrazić naszą wdzięczność za to, że mogliśmy być w tym szczególnie dla nas ważnym miejscu. Wraz z przywiezionymi pracami chcielibyśmy wnieść w nie własne intencje i rozważania związane w najintymniejszą z możliwych relacji, z Bogiem.” – deklarują artyści. Można zatem mówić, że wystawa ta stanowi rodzaj modlitwy dziękczynnej i wprowadzenia artystycznymi środkami do kontemplacji Boskiego Oblicza z Manopello…, a zarazem przedmowy (łac. praefatio) dla ich dalszych działań.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji do wzięcia udziału w tym ważnym dla nas i dla opiekunów Volto Santo w Manoppello spotkaniu naukowym i artystycznym.
Stanisław Wójcicki – kierownik projektu, Agnieszka Daca, Bernadeta Stano, Anna Grąbczewska, Łukasz Murzyn, Rafał Solewski, Sebastian Staniewicz, Jacek Pasieczny
Najnowsze komentarze